Hogyan tároljuk a megmaradt ételeket?
Hogyan tároljuk a megmaradt ételeket?
A megmaradt ételt két órán belül tegyük a hűtőbe
Az ételmérgezést okozó baktériumok szobahőmérsékleten gyorsan szaporodnak, ezért tanácsos a főzés vagy a sütés után elkészült ételeket két órán belül hűtőbe vagy fagyasztószekrénybe tenni. Ha a kinti hőmérséklet meghaladja a 30 fokot, akkor ez az időtartam egy órára rövidül. Az asztalon maradt pizza két órán túli fogyasztása egészségügyi kockázatot jelenthet, ezért inkább dobjuk ki.
Ne hagyjuk, hogy órákig hűljön a meleg étel, mielőtt hűtőbe tesszük
Bár sokan így tudják, a meleg ételeket nem feltétlenül kell kihűteni, mielőtt hűtőbe tesszük. Amennyiben mégis ragaszkodunk a lehűtéséhez, osszuk fel kisebb adagokra, lefedve tegyük a mélyhűtőbe, vagy használjuk vízfürdőt a lehűtéshez, és közvetlenül ezután tegyük hűtőbe. Nagy mennyiségű ételek (pl. leves, egész csirke) kihűlése túl sokáig tarthat, ami szintén kockázatos lehet egészségügyi szempontból.
A hűtőszekrény hőmérséklete legyen kevesebb, mint 5ºC
Sokan azt gondolják, hogy nem feltétlenül kell, hogy hideg legyen a hűtőben, ez azonban a baktériumok elszaporodásához vezethet. Éppen ezért érdemes leellenőriznünk – akár beépített, akár hűtőhőmérővel -, hogy a hűtőben lévő hőmérséklet kevesebb-e, mint 5 fok, ha nem, állítsuk be ennek megfelelően.
3-4 nap után dobjuk ki még a hűtőszekrényben tárolt ételeket is
Nem feltétlenül van szaga annak az ételnek, ami megbetegíthet minket, ezért hosszú ideig még a hűtőszekrényben sem szabad tárolni a megmaradt ételeket. Ugyanez igaz a fagyasztóra is: a 3-4 hónapig fel nem használt - bontott vagy kész - élelmiszereket, érdemes inkább kidobni.
Ne együk meg hidegen a maradékot
A hűtőben tárolt maradék egyenletes átmelegítése elengedhetetlen, ugyanis az ételekben lévő baktériumok a melegítés hatására pusztulnak el.
Forrás: https://www.webmd.com/food-recipes/food-poisoning/ss/slideshow-leftover-facts