Vércukorszint
A vércukorszint fontos szerepet játszik a sejtek működésében, megfelelő mennyiségű energiához jutásukban. A két legfőbb glikogén raktár a májban és az izomszövetben található, szükség esetén innen kerül a véráramba. Az idegsejtek az izomsejtekkel ellentétben nem képesek magukban raktározni a glükózt, ezért számukra a legfontosabb, hogy folyamatosan megfelelő mennyiségű glükózzal legyenek ellátva.
Abban, hogy vércukorszintünk értéke a normál tartományban maradjon, bonyolult biokémiai folyamatok segítenek. Szabályozásában az inzulin és az ún. kontrainzuláris hormonok játszanak szerepet.
A vércukorszint-változás hatása a szervezetre
Tartósan, súlyosan alacsony vércukorszint (hipoglikémia) esetén a központi idegrendszer részleges, majd teljes működészavara figyelhető meg. Ezek a következők lehetnek: gyengeség, szédülés, hangulatzavar, aluszékonyság, eszméletvesztés, kóma, legsúlyosabb esetben a légzőizmok bénulása, majd halál.
Magas vércukorszint (hiperglikémia) hosszabb ideig történő fennállása kapcsán főként az erek károsodásához köthető betegségeket, kóros elváltozásokat kell megemlítenünk. Az alábbiak sorolhatók ide:
- Látászavar (szemfenéki erek károsodása miatt)
- Veseelégtelenség (vese kisereinek károsodása miatt)
- Sebgyógyulási zavar, szöveti elhalás (perifériás erek károsodása)
Meg kell még említenünk a súlyos késői szövődményeket, az idegrostok károsodása révén kialakuló ingerületvezetési és érzékelési zavarokat, amelyek szintént a tartósan magas vércukorszint következtében jöhetnek létre.
Egészséges életmóddal normalizálható a vércukorszint
Bár vércukorszintünk alakulására számos, általunk nem befolyásolható tényező van hatással, szinten tartásának érdekében mi is sokat tehetünk. Az egészséges, kevés cukrot tartalmazó ételek fogyasztása, továbbá a rendszeres testmozgás segít a vércukorszint normál értéken belül tartásában, hiszen az izommunka következében csökken a vércukorszint, és a hatás az edzést követően is hosszabb ideig fennáll. A vércukorszint ellenőrzése főként kockázatnak kitett személyeknél segíthet a későbbi visszafordíthatatlan következmények kialakulásának megelőzésében.
(Boros Bernadett, Debreceni Egyetem, Népegészségügyi Kar)
Források:
- Prof. Dr. Madácsy László - A vércukorszintről – röviden
- Griffel Tibor - Vércukorszint fontos szerepe
- dr. Porochnavecz Marietta - Ingadozó vércukorszint- mit tehetünk ellene?
Útmutató
- A vércukor fontos szerepet játszik a sejtek működésében, megfelelő mennyiségű energiához jutásukban.
- Az egészséges, kevés cukrot tartalmazó ételek fogyasztása, továbbá a rendszeres testmozgás segít a vércukorszint normál értéken belül tartásában.
- Még panaszmentesség esetén is ellenőriztessük rendszeresen vércukorszintünket háziorvosunkkal.