Hogyan zajlik a terheléses vércukorszint vizsgálat?

Hogyan zajlik a terheléses vércukorszint vizsgálat?

Hogyan zajlik a terheléses vércukorszint vizsgálat?

1 perces olvasási idő
Megjelent: 2021.08.22.
Szerző: doktorGO
A terheléses vércukor (más néven OGTT) vizsgálat a cukorbetegség és az inzulinrezisztencia megállapítására szolgál. Az eredmények ismeretében kezelőorvosunk ki tudja választani a nekünk megfelelő terápiát.

Hogyan zajlik a terheléses vércukor vizsgálat?

A terheléses vércukor vizsgálat során nem csak éhgyomri vércukorszintet mérnek, hanem 75 gramm glükóz oldat elfogyasztása után az orvos által előírt időközönként ismétlik a mérést (30-60-90-120 percben). A vizsgálat minimum 2 órán át zajlik, leggyakrabban úgynevezett három pontos terhelést alkalmaznak, amely során éhgyomorra, majd az első és a második óra végén történik a vérvétel. A vizsgálatot gyakran kiegészíti inzulinszint mérés is, amikor nemcsak a vércukorszintet ellenőrzik a megadott időpontokban, hanem inzulinszintet is.

OGTT eredményei

A vizsgálat értékelését minden esetben bízzuk az orvosunkra, ugyanis a vizsgálat által kapott „számok” önmagukban nem jelentnek önálló diagnózist.

Mire figyeljünk a vizsgálat előtt?

  • A vizsgálatra reggel, éhgyomorra kell érkezni, minimum 10-12 órán keresztüli koplalást követően. A vizsgálat előtt kizárólag szénsavmentes ásványvizet fogyaszthatunk.
  • A terheléses vizsgálatot megelőző három napon keresztül legalább 150 gramm szénhidrátot tartalmazó étrend tartása szükséges.
  • A vizsgálatot megelőző napokban átlagos fizikai tevékenységet kell végeznünk.
  • A vizsgálat közben figyeljünk arra, hogy nyugalmi állapotban legyünk (pl.: ne dohányozzunk, ne terheljük magunkat mozgással a vizsgálat közben (pl. lépcsőzés).

Egyeztessünk orvosunkkal

Amennyiben fennáll olyan tényező, ami a vizsgálatot befolyásolhatja (pl.: betegség, bizonyos gyógyszerek szedése, menstruáció), kérjük ki háziorvosunk véleményét a vizsgálat elvégzésével kapcsolatban, ugyanis bizonyos esetekben indokolt lehet a terheléses vizsgálat elhalasztása.

Útmutató

  • A terheléses vércukor (más néven OGTT) vizsgálat a cukorbetegség és az inzulinrezisztencia megállapítására szolgál.
  • A terheléses vércukor vizsgálat során nem csak éhgyomri vércukorszintet mérnek, hanem 75 gramm glükóz oldat elfogyasztása után az orvos által előírt időközönként ismétlik a mérést.
  • A vizsgálat minimum 2 órán át zajlik.
  • A vizsgálatra reggel, éhgyomorra kell érkezni, minimum 10-12 órán keresztüli koplalást követően. A vizsgálat előtt kizárólag szénsavmentes ásványvizet fogyaszthatunk.
  • Amennyiben fennáll olyan tényező, ami a vizsgálatot befolyásolhatja (pl.: betegség, bizonyos gyógyszerek szedése, menstruáció), kérjük ki háziorvosunk véleményét a vizsgálat elvégzésével kapcsolatban, ugyanis bizonyos esetekben indokolt lehet a terheléses vizsgálat elhalasztása.
doktorGO Szerző: doktorGO Megjelenés dátuma: 2021.08.22.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
Krioablációs eljárás
Hazánkban először a Semmelweis Egyetemen végeztek két, rosszindulatú vesedaganatos betegen úgynevezett krioablációs eljárást, amely során a daganatszöveteket -40 Celsius fokon roncsolják. Mit lehet...
Hasnyálmirigyrák
A hasnyálmirigy rosszindulatú daganata, azaz a hasnyálmirigyrák egy egyre gyakoribb, különösen agresszív lefolyású daganattípus. Mennyire gyakori a betegség, milyen tünetei lehetnek, hogyan...
Szemkárosodás
Az UV-sugárzás káros hatása egyértelműen összefüggésbe hozható a szürkehályog, a retinabetegségek és a szaruhártya-problémák kialakulásával. Télen, nagyobb magasságban, napsütésben, a hó fehér...
Nyugtalan láb szindróma
A nyugtalan láb szindróma (RLS) egy viszonylag gyakori, alvászavart okozó mozgási rendellenesség. A nyugtalan láb szindrómában szenvedő beteg lefekvés után erős késztetést érez lábai mozgatására, ami...