Hogyan zajlik a terheléses vércukorszint vizsgálat?
Hogyan zajlik a terheléses vércukorszint vizsgálat?
Hogyan zajlik a terheléses vércukor vizsgálat?
A terheléses vércukor vizsgálat során nem csak éhgyomri vércukorszintet mérnek, hanem 75 gramm glükóz oldat elfogyasztása után az orvos által előírt időközönként ismétlik a mérést (30-60-90-120 percben). A vizsgálat minimum 2 órán át zajlik, leggyakrabban úgynevezett három pontos terhelést alkalmaznak, amely során éhgyomorra, majd az első és a második óra végén történik a vérvétel. A vizsgálatot gyakran kiegészíti inzulinszint mérés is, amikor nemcsak a vércukorszintet ellenőrzik a megadott időpontokban, hanem inzulinszintet is.
OGTT eredményei
A vizsgálat értékelését minden esetben bízzuk az orvosunkra, ugyanis a vizsgálat által kapott „számok” önmagukban nem jelentnek önálló diagnózist.
Mire figyeljünk a vizsgálat előtt?
- A vizsgálatra reggel, éhgyomorra kell érkezni, minimum 10-12 órán keresztüli koplalást követően. A vizsgálat előtt kizárólag szénsavmentes ásványvizet fogyaszthatunk.
- A terheléses vizsgálatot megelőző három napon keresztül legalább 150 gramm szénhidrátot tartalmazó étrend tartása szükséges.
- A vizsgálatot megelőző napokban átlagos fizikai tevékenységet kell végeznünk.
- A vizsgálat közben figyeljünk arra, hogy nyugalmi állapotban legyünk (pl.: ne dohányozzunk, ne terheljük magunkat mozgással a vizsgálat közben (pl. lépcsőzés).
Egyeztessünk orvosunkkal
Amennyiben fennáll olyan tényező, ami a vizsgálatot befolyásolhatja (pl.: betegség, bizonyos gyógyszerek szedése, menstruáció), kérjük ki háziorvosunk véleményét a vizsgálat elvégzésével kapcsolatban, ugyanis bizonyos esetekben indokolt lehet a terheléses vizsgálat elhalasztása.
Útmutató
- A terheléses vércukor (más néven OGTT) vizsgálat a cukorbetegség és az inzulinrezisztencia megállapítására szolgál.
- A terheléses vércukor vizsgálat során nem csak éhgyomri vércukorszintet mérnek, hanem 75 gramm glükóz oldat elfogyasztása után az orvos által előírt időközönként ismétlik a mérést.
- A vizsgálat minimum 2 órán át zajlik.
- A vizsgálatra reggel, éhgyomorra kell érkezni, minimum 10-12 órán keresztüli koplalást követően. A vizsgálat előtt kizárólag szénsavmentes ásványvizet fogyaszthatunk.
- Amennyiben fennáll olyan tényező, ami a vizsgálatot befolyásolhatja (pl.: betegség, bizonyos gyógyszerek szedése, menstruáció), kérjük ki háziorvosunk véleményét a vizsgálat elvégzésével kapcsolatban, ugyanis bizonyos esetekben indokolt lehet a terheléses vizsgálat elhalasztása.