Túlevés vagy falási roham?
Túlevés vagy falási roham?
Mikor beszélhetünk falási rohamról?
Falási rohamról akkor beszélhetünk, ha a túlevés hetente legalább egyszer, és minimum 3 hónapig vagy ettől hosszabb időtartamig fennáll.
Egyéb tünetek
A falási rohamban szenvedők nem tudják kontrollálni, hogy miből és mennyit egyenek, ezért gyakran esznek egyedül, hogy betegségüket családtagjaik, illetve barátaik előtt eltitkolják. A falási rohamok után legtöbbször szégyen, bűntudat vagy szomorúság érzet jelentkezhet.
Miben más, mint a bulimia?
Bár sok közös vonása van a bulimiának és a falási rohamoknak (pl. túlevés, szégyenérzet, önkontroll elvesztése, stb.) az alapvető különbség a kettő között az, hogy a bulimiás betegek hánytatják magukat, hashajtót vagy vízhajtót szednek, esetleg túl sokat mozognak azért, hogy kompenzálják a túlevést. Ez a fajta „tisztulási” folyamat nem jellemző a falási rohamban szenvedőkre.
Kik a veszélyeztetettek?
Nemtől, életkortól, testsúlytól függetlenül bárkinél kialakulhat, bár egyes kutatások szerint a nőknél, illetve a túlsúllyal rendelkező embereknél jellemzőbb a falási rohamok megjelenése. A falási zavarban szenvedő embereknél általában más mentális probléma is fennáll (pl. depresszió, szorongás, bipoláris zavar, függőség), fokozott stressznek vannak kitéve és testképzavarral vagy alacsony önbecsüléssel, esetleg alvászavarral küzdenek.
Mitől alakulhat ki?
A betegség kialakulásának pontos oka nem ismert, számos tényező (pl. genetika, pszichés állapot) befolyásolhatja annak megjelenését. A rendszeres fogyókúrázás ugyan növeli a falási rohamok kialakulásának esélyét, de jelenleg nem tisztázott, hogy önmagában kiválthatja-e ezt a problémát. Fokozott stressz, traumatikus élmények, a testsúly miatti szorongás szintén növelheti a falási rohamok kialakulását.
Hogyan kezelhető?
Amennyiben a fenti tünetek alapján úgy érezzük, feltehetően falási zavarokkal küzdünk, ne keseredjünk el, mert a problémánk kezelhető. Ehhez azonban fontos, hogy megtegyük az első lépést: keressünk fel egy szakembert a pontos diagnózis felállításához. A fizikai vizsgálat után kérdéseket kapunk majd az étkezési szokásainkkal és az érzelmi állapotunkkal kapcsolatban, majd a kapott eredmények függvényében kiválasztja a nekünk leginkább megfelelő terápiát.
Forrás: https://www.webmd.com/mental-health/eating-disorders/binge-eating-disorder