Hüvelygyulladás

Hüvelygyulladás

1 perces olvasási idő
Szerző: Nőgyógyászati Központ,
A hüvelygyulladás szinte a leggyakoribb intim probléma a nők körében, melyet jellemzően valamilyen fertőzés okoz. Sajnos sokaknál visszatérő kellemetlenségeket okoz, kezelése orvosi feladat.

Érzékeny hüvelyflóra

A nők egyik legérzékenyebb, a fertőzésekre legfogékonyabb része a hüvely, mivel az ott lévő flóra igen könnyen felborul különböző hatások következtében. Ilyen tényező lehet pl. a nem megfelelő (túl kevés/túl sok) intim higiénia, gyakori szexuális partnercsere, hormonzavarok, gyógyszerek, egyes betegségek (pl.diabetes) vegyi anyagok, tusfürdők, mosószerek stb. Ezek mind könnyen felborítják az itt lévő kényes egyensúlyt, ami kedvez különböző fertőzéseknek.

A hüvelygyulladást (más néven vaginitisz, esetleg kolpitisz) leggyakrabban valamilyen fertőzés okozza: baktérium, gomba, illetve parazita. Ezek akkor tudnak leginkább zöld utat kapni, ha a hüvely savas kémhatása lúgos irányba tolódik a lactobaclillusok számának megfogyatkozása miatt. 

A hüvelygyulladás jellemző tünetei

  • Abnormális folyás
  • Égő, viszkető érzés
  • Fájdalmas közösülés
  • Piros, duzzadt nemi szerv

Legtöbbször könnyen kezelhető

A hüvelygyulladás kezeléséhez elengedhetetlen a tenyésztés, mely során kiderül, mely kórokozó váltotta ki a problémát. A szükséges terápiát ez nagyban befolyásolja, hiszen nem mindegy, hogy gombás, bakteriális, vírusos a fertőzés. Jó esetben, alapos kikérdezés után az is kiderülhet, mi válthatta ki a káros mikroorganizmusok elszaporodását (pl. nem megfelelő higiénia, antibiotikumos kezelés után felborult hüvelyflóra, változókor stb.). Amennyiben klimax, esetleg valamilyen betegség (pl.diabetes) generálta a problémát, úgy természetesen azt is kezelni kell. A terápiához hozzátartozik a lactobacillusok visszatelepítése is, hiszen enélkül az állapot csak ideiglenesen szűnik meg, később vissza-visszatér. Az újrafertőződés elkerülése érdekében fontos a partner kezelése is.

Miért fontos a megfelelő, idejében történő kezelés?

A gyors kezelés nem csak a kellemetlen tünetek miatt fontos, hanem komoly szövődmények is felléphetnek kezelés nélkül - figyelmeztet dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-sebésze A fertőzés, gyulladás ráterjedhet a méhre, petefészkekre, nyakcsatornára, rossz esetben a hashártyára is. Ilyen esetekben könnyen elzáródhatnak a petevezetékek, összenövések keletkezhetnek, megnő a meddőség, vetélések esélye, tályogok is kialakulhatnak, sőt, akár életveszélyes hashártyagyulladás is felléphet.

Nőgyógyászati Központ

Útmutató

  • A hüvelygyulladás szinte a leggyakoribb intim probléma a nők körében, melyet jellemzően valamilyen fertőzés okoz.
  • A gyors kezelés nem csak a kellemetlen tünetek miatt fontos, hanem mert ha az érintett nem kap szakszerű segítséget, úgy komoly szövődmények is felléphetnek.
  • A terápiához hozzátartozik a lactobacillusok visszatelepítése.
Hüvelygyulladás - Részletesen a témáról
Mi okozhatja a vizelet elszíneződését?
A vizelet a vesék kiválasztó működésének eredménye, mely egészséges körülmények között víztiszta, szalmasárga színű. Előfordulhatnak azonban olyan állapotok, melyek a vizelet színének megváltozását eredményezik. Melyek ezek?
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Melyek a hüvelygyulladás jellemző tünetei?
Hasznos lehet
Miért ne diétázzunk ételallergia vizsgálat előtt?
Görcsöl, puffad vagy megy a hasad bizonyos ételek fogyasztása után? Ha tartósan fennállnak ezek a kellemetlen tünetek, és felmerül az ételallergia gyanúja, érdemes utánajárni, hogy mi okozza...
Hogyan segítsünk barátunkon, ha pánikrohama van?
Mit tehetünk, ha családtagunk vagy barátunk pánikrohamot kap? Tudunk-e valahogy segíteni neki, vagy van-e olyan dolog, amit semmiképp ne tegyünk ilyenkor?
Porckorongsérv - Mikor van szükség műtétre?
Élete során valószínűleg mindenkinek volt már – vagy lesz – porckorongsérve, ami az esetek kis hányadában jár klinikai tünetekkel, például nagy fájdalommal, de csak a panaszosok kevesebb mint...
Miért alakul ki egyre több fiatalnál a porckorongsérv?
Az ülőmunka, illetve a mozgásszegény életmód kedvez a sérv kialakulásának, és az utóbbi években megfigyelhető, hogy a jellemzően középkorúaknál kialakuló betegség már a 20 éven aluliak körében is...