Gyakori vizelési inger
Mi okozhat gyakori vizelési ingert?
Aktív testmozgás után vagy nyári kánikulában természetesen mindenki többet iszik, de a fokozott folyadékpótlás (és az ezzel járó sűrűbb vizeletürítés) pszichés betegségként is diagnosztizálható. Ez az ún. pszichogén polidipszia, amikor a páciens lelki tényezők miatt túl sokat iszik.
Vannak olyan anyagcsere-betegségek, a cukorbetegség, a diabetes insidipus, a veseműködés elégtelensége, illetve a szívelégtelenség, amelyeket kísérhet az átlagtól eltérő mértékű vizeletürítés. Előfordulhat az is, hogy maga a betegség önmagában nem hat a vizeletürítési szokásokra, de a kezelés során alkalmazott gyógyszer vízhajtó hatással rendelkezik, ami viszont fokozza a vese működését.
A mellékhelyiség gyakori látogatásának általában az alsó húgyutakat érintő fertőzőbetegség az oka. Hólyaghurut esetén azonban a vizelés nem csak gyakori, hanem fájdalmas is, és antibiotikumos kezelést igényel.
Férfiaknál a prosztata bármilyen elváltozása – duzzanat, daganat, gyulladás stb. - járhat a gyakori vizelési inger tünetével. A pontos diagnózis felállításához feltétlenül ajánlott, hogy egy urológus szakorvos is lássa a pácienst.
A páciens a húgyhólyag működési rendellenessége miatt szintén gyakrabban érezhet vizelési ingert. Ha csökken a hólyag aktivitása, akkor nem képes a teljes kiürítésre, ha viszont túlságosan megnő, váratlan és gyors összehúzódások tapasztalhatóak. A betegség miatt vagy teljesen elmarad a vizelési inger, vagy annyira hirtelen jelentkezik, hogy az illető már nem tud eljutni a kijelölt helyiségbe, hogy könnyítsen magát.
Vegyük komolyan!
A vizeletürítési probléma ronthatja az életminőségünket, ezért minden esetben fontos a megfelelő kezelés. Mivel a gyakori vizelési inger számos fizikai vagy lelki probléma tünete lehet, ezért mindenképp ajánlott orvosi segítséget igényelni a panaszok megszüntetése érdekében.