Melyek a leggyakoribb mozgásszervi elváltozások kutyáknál?

Melyek a leggyakoribb mozgásszervi elváltozások kutyáknál?

Melyek a leggyakoribb mozgásszervi elváltozások kutyáknál?

1 perces olvasási idő
Megjelent: 2021.08.13.
Szerző: doktorGO
Gerincsérv, csípőízületi diszplázia, patellaficam… A mozgásszervi betegségek sajnos a kedvenceinket sem kímélik, de mit kell róluk tudni? Melyek a leggyakrabban előforduló kórképek? Mit tehetünk ellenük? Összeszedtük a leggyakoribb kutyáknál előforduló elváltozásokat.

Vállízületi OCD

A vállízületi OCD fejlődésben lévő (7-9 hónapos), nagytestű kutyafajták (pl. német juhász), örökletes hajlamot mutató betegsége, amely a vállízületi porc degenerációval ill. leválásával járhat. Kialakulásának okai között a genetikát illetve a takarmányozást említik. A visszatérő elülső végtag sántaság, illetve a vállízület nyújtásának fájdalma hívhatja fel rá a figyelmet, amely műtéttel eredményesen kezelhető.

Bicepsz íngyulladás

Közepes vagy nagyobb testű, mozgékony (pl. agár) kutyák jellemző betegsége a bicepsz íngyulladás, melyre a terület fájdalmassága hívhatja fel a figyelmet. Gyulladáscsökkentő alkalmazásával és pihentetéssel hatékonyan kezelhető a probléma, kiújulását terápiás kutyamasszázzsal előzhetjük meg.

Gerincsérv

A gerincsérvnek több fajtáját különböztethetjük meg, amelyre általában fájdalom, merevség, vizelet-és bélsár ürítési problémák, érzéskiesési zavar hívhatja fel a figyelmet. Jellemzően tacskóbetegség, ami MRI-vel diagnosztizálható, indokolt esetben műtéttel kezelhető.

CEC (Cauda equina compressio)

A CEC egy olyan tünet együttes, amelyet nehéz megkülönböztetni a porckorongsérvétől, hiszen hasonló panaszokat okoz kedvencünknél. További jellemzője, hogy általában a mozgás kezdetekor a tünetek súlyosabbnak látszanak, majd a mozgás közben csökkennek vagy akár teljesen meg is szűnnek. Bizonytalan járás, keresztcsontra gyakorolt nyomásra fenéklebillenés tapasztalható kedvencünknél.  Kezelése minden esetben orvost igényel.

Patella ficam

A kistestű kutyák (pl. francia bulldog) jellegzetes elváltozása a patella ficam, amelynek kialakulása genetikai okokra vezethető vissza. Ilyenkor kedvencünkre jellemző, hogy járás közben hirtelen felkapja a lábát, majd pár lépés múlva leteszi. Súlyos esetben műtéttel kezelhető.

Csípőízületi diszplázia

Jellemzően nagyobb testű kutyáknál (pl. német juhász) alakul ki ez az elváltozás elsősorban genetikai okokból kifolyólag. Fájdalom, mozgástartomány beszűkülése, sántaság, aszimmetrikus járás hívhatja fel rá a figyelmünket, mely egyes esetekben műtéti eljárással kezelhető.

Amennyiben bármelyik elváltozás jellemző kedvencünkre, érdemes mielőbb felkeresnünk állatorvosunkat a megfelelő kezelés érdekében.

(Írta: S.J, Lektorálta: Dr. Kiszely Sára, állatorvos)

doktorGO Szerző: doktorGO Megjelenés dátuma: 2021.08.13.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
Krioablációs eljárás
Hazánkban először a Semmelweis Egyetemen végeztek két, rosszindulatú vesedaganatos betegen úgynevezett krioablációs eljárást, amely során a daganatszöveteket -40 Celsius fokon roncsolják. Mit lehet...
Hasnyálmirigyrák
A hasnyálmirigy rosszindulatú daganata, azaz a hasnyálmirigyrák egy egyre gyakoribb, különösen agresszív lefolyású daganattípus. Mennyire gyakori a betegség, milyen tünetei lehetnek, hogyan...
Szemkárosodás
Az UV-sugárzás káros hatása egyértelműen összefüggésbe hozható a szürkehályog, a retinabetegségek és a szaruhártya-problémák kialakulásával. Télen, nagyobb magasságban, napsütésben, a hó fehér...
Nyugtalan láb szindróma
A nyugtalan láb szindróma (RLS) egy viszonylag gyakori, alvászavart okozó mozgási rendellenesség. A nyugtalan láb szindrómában szenvedő beteg lefekvés után erős késztetést érez lábai mozgatására, ami...