Mi okozza a G-vitamin hiányát?
Mi okozza a G-vitamin hiányát?
Miért szükéges a G-vitamin?
A G-vitamint, más néven riboflavinnak, vagy leginkább B- vitaminnak ismerjük. Jelenléte a szervezetben az energiatermelés folyamatát (szénhidrátok, fehérjék, és zsírok lebontása) segíti elő. Az anyagcsere folyamatokban serkenti a máj méregtelenítését és a vese működését. A sejtek oxidatív anyagcseréjében is szerepet játszik. A G-vitamin részt vesz a szöveti légzés folyamatában és a vérképzésben is. Ezért vérszegény betegeknek külön ajánlott. A szívnek nagy szüksége van aerob (oxigén alapú) energiatermelésre, melyet a G-vitamin segít.
A G-vitamin-hiány tünetei
A G-vitamin hiányának első tünetei a szem problémáival jelentkeznek: égető viszkető érzés, látásélesség romlása. A G-vitamin hiányával jelentkezik a száj körüli szárazság, az ajkak kirepedése, és a nyelv érzékennyé válik. Előfordulhat a bőr hámlása az orron, vagy férfiak esetében herezacskó környékén. A G-vitamin hiánya az ízületi gyulladások kialakulásában is nagy szerepet játszik. Ajánlott a bevitele hályog, migrén, és hüvelygyulladás esetén.
Mi okozza a G-vitamin hiányát?
A G-vitamint a bélflóra is elő tudja állítani, de hosszú távú antibiotikum szedése esetén felborul a bélflóra egyensúlya, így a G-vitamin termelődése is leáll. Könnyebben kiürül cukorbetegségben szenvedőknél. Felszívódását gátolja az alkohol, a dohányzás, a kemény fizikai munka, a fogamzásgátló tabletták szedése. A B1-vitamin pozitívan befolyásolaja a G-vitamin szintjét, de a B1-vitamin túlzott bevitele növeli a G-vitamin vizelés útján való ürülését.
Milyen élelmiszerekben fordul elő a G-vitamin?
Különböző leveles zöldségekben
- spenót,
- brokkoli,
- fejes saláta,
- gomba.
Állati termékekben:
- tej,
- tojás,
- joghurt,
- borjúhús,
- máj.