Együnk kettő helyett? - dietetikai tanácsadás várandósoknak
Együnk kettő helyett? - dietetikai tanácsadás várandósoknak
A kismama táplálkozása a várandósság alatt nem csak gyermeke, hanem unokája egészségére is óriási hatással lehet, sőt, az elfogyasztott élelmiszerek még a születendő baba ízlését is befolyásolhatják.
Miért fontos a megfelelő étrend a gyermek szempontjából?
„Az anyai testsúly és a kiegyensúlyozott táplálkozás nagyban befolyásolja, hogy a gyereknek, sőt az unokának milyen lesz az egészségi állapota, például mennyire lesz hajlamos cukorbetegségre, vagy egyéb krónikus megbetegedésre. Ezen felül, már számos esetben megfigyelték, hogy azoknak a kismamáknak, akik várandósságuk alatt változatosabban étkeztek, gyermekeik nyitottabbá váltak a különféle ételek, ízek iránt, sokkal könnyedebben fogyasztottak változatosan egészséges ételeket, alapanyagokat már egészen kicsi koruktól kezdve” – mondta a dietetikus.
Miért fontos a megfelelő étrend a kismama szempontjából?
A helyesen megtervezett, egyénre szabottan felépített étrend hatalmas segítség lehet a várandósság során, hiszen az energia- és vitamin raktárak feltöltésével, a mikro- és makro tápanyagok fogyasztásának optimalizálásával nem csak az émelygés, hányinger csökkenthető, hanem a magzat jobb egészsége is biztosítható.
Együnk-e kettő helyett?
Óriási tévhit, hogy kettő helyett kell enni, mert az első trimeszterben például csak csekély mértékben (kb. 7%-kal) növekszik meg az energiaigény. Igazából a kalóriabevitelt a második-harmadik trimesztertől kell fokozni, de ekkor sem többel, mint napi 200-300 kilokalória.
Mi okozhatja a nagy születési testsúlyt?
„Sokan még manapság is azt gondolják, hogy a babaváró vitaminok miatt jönnek világra nagy születési súllyal a picik, ez azonban nem igaz, valójában a legtöbb esetben a kezeletlen terhességi cukorbetegség, vagy a túlzott mennyiségű és nem megfelelő minőségű szénhidrátfogyasztás okozza ezt. A babaváró vitaminokra nagy szüksége van a szervezetnek a várandósság alatt. A B6 vitamin például csökkenti az émelygést és a hányingert, míg az Omega-3 zsírsav a szülés utáni depresszió leküzdésében segít. Mindkettő szedését érdemes a lehető legkorábban, akár már a tervezés időszakában elkezdeni.”
Mire számíthat egy dietetikai tanácsadásnál a kismama?
- A pontosabb diagnózis érdekében, részletesen kikérdezik az édesanyát, élelmiszer csoportokra lebontva, hogy zöldségből, gyümölcsből, húsból, stb. mennyit eszik, mikor, mit szokott inni, követ-e valamilyen diétát, speciális étrendet, van-e valamilyen alapbetegsége, káros szenvedélye.
- Megmérik a testsúlyát, testmagasságát, és az eredmények alapján elkészítenek egy több oldalas, személyre szabott tervet, összefoglalót.
- Ezután a várandósság folyamán mindvégig kapcsolatban maradnak a dietetikussal.
- Célszerű attól függően összeállítani a tervet, hogy császármetszéssel, vagy természetes úton hozzák világra majd a babát, mert nem ugyanúgy kell felkészíteni a testet egy műtétre, mint egy természetes szülésre: vannak tápanyagok, bizonyos fehérjék, antioxidáns hatású vitaminok, amik például a sebgyógyulást segítik elő.
- A szoptatás szempontjából is nagyon meghatározó már a várandósság előtti és alatti anyai étrend.