Mire figyeljünk szaunázás közben?
Mire figyeljünk szaunázás közben?
A szaunában lévő melegre és páratartalomra nemcsak a bőrünk, hanem a külső- és belső elválasztású mirigyeink is élénken reagálnak mindamellett, hogy remekül „edzi” az ereinket, így jótékony hatással van a vérkeringésre is.
Mire figyeljünk, ha először szaunázunk?
Ha még nem próbáltuk a szaunát, ne a legmelegebb kabint válasszuk először, és lehetőleg az alsó padok egyikén helyezkedjünk el. Átlagos hőmérsékleten 8-15 percig tartózkodjunk, de ha úgy érezzük, túl meleg van, inkább menjünk ki hamarabb a szaunából, semmiképp ne erőltessük. A szaunából kilépés után álljunk hideg zuhany alá, hiszen a hideg-meleg váltakozása adja meg az igazi szauna hatást. Ezt a kört háromszor érdemes elvégezni úgy, hogy a körök végén egy kis pihenőt szükséges beiktatni, hogy a szervezet megfelelően tudjon regenerálódni.
Mire figyeljünk szaunázás közben?
- Szaunázás előtt ne igyunk túl sokat, azt követően viszont figyeljünk a megfelelő folyadékpótlásra. Válasszunk ásványvizet, gyógyteákat, esetleg gyümölcsleveket.
- Alkoholfogyasztás és közvetlenül dohányzás után kerüljük a szaunát.
- Kimerülten, nagyon fáradtan ne szaunázzunk.
- Figyeljünk rá, hogy ne csak testileg, hanem lelkileg is fel tudjunk töltődni, éppen ezért ne siessünk, és ne vigyünk be mobiltelefont a szaunába, kapcsolódjunk ki mentálisan is, amennyire lehetséges.
- Higiéniai okokból hagyjuk a szaunán kívül a papucsot, zuhanyozzunk le szaunázás előtt és után, és bent a fürdőruha helyett használjunk inkább fürdőlepedőt.
- A sportolást, úszást időzítsük a szaunázás előttre.
- Két „kör” között tartsunk 5-10 perces szünetet, a legutolsó alkalom után pedig egy hosszabbat.
- Betegen (pl. lázasan, gyulladás esetben) nem ajánlott a szauna használata, állandó egészségügyi probléma (pl. magas vérnyomás, szívelégtelenség, visszér), minden esetben kérjük ki orvosunk véleményét a szaunázással kapcsolatban.