Mit tegyek, ha vesekőre gyanakszom?

Mit tegyek, ha vesekőre gyanakszom?

Mit tegyek, ha vesekőre gyanakszom?

1 perces olvasási idő
Megjelent: 2021.11.01.
Szerző: Dr. Kósa Krisztina belgyógyász
Kő a húgyúti rendszerben bárhol jelen lehet, hátterében a vese és a húgyutak fertőzése, anatómiai rendellenességek vagy kiszáradás, illetve bizonyos anyagcserezavarok állhatnak, melyek a kövesség kiújulására hajlamosítanak. Mit tegyünk, ha vesekőre gyanakszunk?

Milyen panaszokat okozhat a vesekő?

A húgyúti kövek sokáig tünetmentesek maradhatnak. Panaszt az elakadt vagy a nyálkahártyát felsértő kő okoz, melyre a húgyutak simaizomzata fájdalmas görccsel reagál. A görcsös fájdalom a vesék magasságában jelentkezik, mely kisugározhat az azonos oldali lágyékba. A heves görcsrohamot hányinger, hányás és verejtékezés is kísérheti, a nyálkahártya irritáció miatt pedig véres vizelet is jelentkezhet. 

Fontos a felismerés

A vesekövesség időben történő észlelése fontos, hiszen szövődményeként húgyúti vérzés, húgyvezeték elzáródás következtében akut, illetve krónikus vesemedence gyulladás, krónikus veseelégtelenség, mindkét oldali elzáródás esetén vizelet elakadás, valamint akut veseelégtelenség alakulhat ki. 

Mit tegyünk, ha vesekőre gyanakszunk?

Különösen első alkalommal jelentkező vesegörcs esetén – leginkább kórházi körülmények között - sürgősen orvosi segítség, valamint kivizsgálás szükséges, mivel hasonló panaszokat számos egyéb hasi kórkép okozhat (pl. vakbélgyulladás, vesemedence gyulladás, petefészek ciszta, méhen kívüli terhesség, veseinfarktus). A diagnózis felállításhoz és a kő lokalizációjának megállapításához képalkotó vizsgálatok (ultrahang, CT, röntgen) szükségesek. A kivizsgálás része egy részletes laborvizsgálat, valamint a vizeletvizsgálat, mely során azonosítani lehet a kőre jellemző kristályokat, valamint fény derülhet az egyidejűleg fennálló húgyúti fertőzésre is.

Hogyan kezeljük?

A vesegörcs oldására görcsoldó gyógyszerek és az ún. nem szteroid típusú gyulladáscsökkentő szerek jelenthetnek segítséget. Az egyidejűleg kialakult vesemedence gyulladás esetén antibiotikum kezelés is szükséges. Az esetek többségében a kő spontán ürül, melyet elősegít a bőséges folyadék fogyasztás. A spontán nem ürülő kövek esetén a lökéshullám terápia jelenthet jó alternatívát, mely olyan méretűre zúzza a köveket, hogy az ürülni tud a vizelettel. Amennyiben a kő méretei miatt nem tud ürülni, endoszkópos urológiai beavatkozással, illetve műtéti úton lehet eltávolítani az elfolyási akadályt okozó követ.

Megelőzhető-e a vesekő?

A vesekő képződésének megelőzésében kiemelendően fontos szerepet játszik a bőséges folyadék fogyasztás. A kiújulás megakadályozásában nagy hangsúlyt kap a korábban kialakult kő pontos típusának meghatározása, mivel így megfelelő diéta alkalmazása mellett a kiújulás esélye csökkenthető.

Bővebben
Kapcsolódó témák
Bővebben
Azonos szerv gyakori betegségei
Szerző: Dr. Kósa Krisztina belgyógyász Megjelenés dátuma: 2021.11.01.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
Porckorongsérv - Mikor van szükség műtétre?
Élete során valószínűleg mindenkinek volt már – vagy lesz – porckorongsérve, ami az esetek kis hányadában jár klinikai tünetekkel, például nagy fájdalommal, de csak a panaszosok kevesebb mint...
Hogyan segítsünk barátunkon, ha pánikrohama van?
Mit tehetünk, ha családtagunk vagy barátunk pánikrohamot kap? Tudunk-e valahogy segíteni neki, vagy van-e olyan dolog, amit semmiképp ne tegyünk ilyenkor?
Miért alakul ki egyre több fiatalnál a porckorongsérv?
Az ülőmunka, illetve a mozgásszegény életmód kedvez a sérv kialakulásának, és az utóbbi években megfigyelhető, hogy a jellemzően középkorúaknál kialakuló betegség már a 20 éven aluliak körében is...
Krioablációs eljárás
Hazánkban először a Semmelweis Egyetemen végeztek két, rosszindulatú vesedaganatos betegen úgynevezett krioablációs eljárást, amely során a daganatszöveteket -40 Celsius fokon roncsolják. Mit lehet...