Milyen gyerekkori szívbetegségek léphetnek fel?
Milyen gyerekkori szívbetegségek léphetnek fel?
A gyermekkori szívbetegségeket két csoportra oszthatjuk, a veleszületett és az úgynevezett „szerzett” szívbetegségekre, azaz a gyermek élete során kialakuló betegségekre.
Veleszületett szívbetegség
A veleszületett szívhibák, fejlődési rendellenességek lehetnek örökletesek, de magzatkori vírusfertőzés pl.rózsahimlő is okozhatja kialakulásukat. Néhány esetben a panaszok nem jelentkeznek a születés után, hanem hónapok, évek után lehet észrevenni a tüneteket.
Szerzett szívbetegségek
A szerzett szívbetegségekre jellemző a szívbillentyűk elváltozása, ami gyermekkori betegségek pl. reumás láz szövődményeként lép fel.
Szívritmuszavar esetén a szívverés üteme változik meg (ha a normálistól gyorsabban ver, tachycardiáról, ha lassabban, bardycardiáról beszélünk.), melyek egy része ártalmatlan, nem igényel kezelést, más esetekben pedig gyógyszerrel lehet kezelni.
A megszokottól eltérő vagy más jellegű hanghatást szívzörejnek nevezik, amelyet akár betegségek szövődményei is okozhatnak. A legtöbb szívzörej ártalmatlan, a gyermek idővel kinövi, de néhány eset mögött komolyabb probléma állhat.
A szerzett szívbetegségek tünete lehet:
- kapkodó légzés,
- terhelés hatására nehéz légzés,
- étvágytalanság,
- fáradtság,
- fejlődésben való visszamaradás,
- cianózis (az ajkak kék elszíneződése),
- mellkasi fájdalom,
- alacsony vagy magas vérnyomás.