Mikortól ellenőrizzük rendszeresen a vérnyomásunkat?

Mikortól ellenőrizzük rendszeresen a vérnyomásunkat?

Mikortól ellenőrizzük rendszeresen a vérnyomásunkat?

1 perces olvasási idő
Megjelent: 2021.12.11.
Szerző: doktorGO
A stressz, a helytelen életmód olykor olyan fiataloknál is magas vérnyomást okozhat, akik látszólag egészségesek. A kezeletlen magas vérnyomás azonban akár életveszélyes szövődményeket is eredményezhet, ezért fontos a rendszeres kontroll. De mikortól ellenőrizzük rendszeresen a vérnyomásunkat?

A kellemetlen tünetek (pl. fejfájás, gyengeség, szédülés) jelentkezésénél értelemszerűen indokolt a vérnyomásmérés, de fontos, hogy ne csak akkor ellenőrizzük értékeinket, ha panasz áll fenn, hanem jó közérzet esetén is.

Mikor érdemes sűríteni a méréseket?

A rendszeres, évenkénti vérnyomásmérés nemtől, életkortól függetlenül bárki számára ajánlott, azonban az alábbi esetekben érdemes sűríteni a mérések gyakoriságát:

  • cukorbetegség
  • elhízás
  • vesebetegség
  • szív és érrendszeri betegség
  • helytelen életmód (túlzott stressz, dohányzás, alkoholfogyasztás, rendszertelen és egészségtelen táplálkozás)
  • családban előforduló magas vérnyomás,
  • alvási apnoe esetén.

Ezekben az esetekben még panaszmentes állapot esetén is félévente egyszer érdemes megmérni vérnyomásunkat. Amennyiben magas vérnyomásra utaló tüneteket észlelünk (pl. fejfájás, tompaság, fáradékonyság, szédülés, gyengeség), akkor pedig azonnal forduljunk kezelőorvosunkhoz

Mire figyeljünk a vérnyomás méréskor?

  • Lehetőleg mindig ugyanabban a napszakban mérjük vérnyomásunkat.
  • Alaposan olvassuk el a vérnyomásmérőnk használati utasítását, és azok alapján végezzük el a mérést. Ha problémát észlelünk vagy kérdésünk van a méréssel kapcsolatban, keressük fel háziorvosunkat.
  • Amennyiben a mérés kirívó eredményt ad, ismételjük meg még egyszer.
  • Méréskor a kar legyen alátámasztva, továbbá figyeljünk rá, hogy az alkar és a felkar is szabadon legyen – ne szorítsa óraszíj, karkötő, felgyűrt pulóver vagy ingujj.
  • Mérés előtt 30 perccel ne fogyasszunk alkoholt, koffeintartalmú italt, és lehetőleg ne dohányozzunk.
doktorGO Szerző: doktorGO Megjelenés dátuma: 2021.12.11.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
Milyen tünetei lehetnek a Buerger-kórnak?
A Buerger-kór a végtagok kis- és közepes méretű artériáinak (és gyakran velük együtt a vénáknak is) a gyulladása, vérrögösödése, egyes esetekben következményes elzáródása.
Krioablációs eljárás
Hazánkban először a Semmelweis Egyetemen végeztek két, rosszindulatú vesedaganatos betegen úgynevezett krioablációs eljárást, amely során a daganatszöveteket -40 Celsius fokon roncsolják. Mit lehet...
Hasnyálmirigyrák
A hasnyálmirigy rosszindulatú daganata, azaz a hasnyálmirigyrák egy egyre gyakoribb, különösen agresszív lefolyású daganattípus. Mennyire gyakori a betegség, milyen tünetei lehetnek, hogyan...
Szemkárosodás
Az UV-sugárzás káros hatása egyértelműen összefüggésbe hozható a szürkehályog, a retinabetegségek és a szaruhártya-problémák kialakulásával. Télen, nagyobb magasságban, napsütésben, a hó fehér...