Nehézlégzés
Átlagosan körülbelül 15-20 levegőt veszünk egy perc alatt, amennyiben ehhez képest eltérést tapasztalunk, kóros állapotról beszélhetünk, amelynek oka lehet a vér minőségének megváltozása, a légzőközpont sérülése, a légutakban vagy a tüdőben lévő légzési akadályok megjelenése, hosszan tartó vagy hirtelen „nyakunkba szakadó” nagymértékű stressz felbukkanása, de előhozhatja akár a légzőközpont működésének zavara is. Ez a kóros állapot megjelenhet a légvétel számnak, ritmusának, minőségének és hangjának megváltozásával:
- száma: tartósan magas, 20 feletti légvétel esetén kórosan magas, 10 alatt kórosan alacsony légzésről beszélhetünk.
- ritmusa: egyes betegségek (pl. központi idegrendszer károsodása esetén) szabálytalanná válhat
- hangja: normál esetben a légzésünknek nincs hangja, kóros esetben azonban hallhatunk sípoló (pl. asztma esetén), szörcsögő (pl. egyes tüdőbetegségek esetén), horkoló légzéshangot.
Az egyik leggyakoribb tünet
A nehézlégzés az egyik leggyakrabban előforduló légzési forma, mely során a beteg erőlködve kapkod a levegőért, légszomjjal és hideg verejtékezéssel küzd, ami halálfélelmet kelthet benne. Számos betegség tünete lehet, de legtöbbször súlyos légzőszervi betegség, központi keringési elégtelenség váltja ki.
Kezelési lehetőségek
Amennyiben stressz okozza problémánkat, érdemes életmódváltással kezdeni a tünetmentesítést: mozogjunk rendszeresen, táplálkozzunk egészségesen, végezzünk légző vagy meditációs gyakorlatokat, igyunk természetes alapú gyógyteákat, s ha ez nem hoz eredményt, keressünk fel egy szakembert. Amennyiben nem a stressz okozza problémánkat, minél előbb forduljunk orvoshoz, hogy kiderítsük a kiváltó okokat, és ez alapján felállítsa nekünk a kezelési tervet. Az életmódbeli változtatások ebben az esetben is indokoltak lehetnek.