Bölcsességfog - Foghúzás és gyógyulás

Bölcsességfog - Foghúzás és gyógyulás

Bölcsességfog - Foghúzás és gyógyulás

1 perces olvasási idő
Megjelent: 2021.11.02.
Szerző: doktorGO
A bölcsességfogak körülbelül 16- 25 éves korunk között jelennek meg, a növekedésük több évig is elhúzódhat, amely akár problémás is lehet. Mit tehetünk ilyenkor?

A bölcsességfog növekedése

A bölcsességfog előbukkanása után, a növekedés több évig is elhúzódhat. Ezen fogak növekedésének aktív, és passzív szakaszai vannak, melyek váltakoznak egymással. Az aktív szakaszban a bölcsességfog, a fogíny rétegét átszakítva tűnik elő, ám ez problémás lehet akkor, ha vastag az áttörendő ínyréteg, vagy, ha a bölcsességfog akadályba ütközik (csont, szomszédos fog). A folyamat  az alábbi tünetekkel járhat:

  • láz,
  • duzzadt nyirokcsomó,
  • duzzadt fogíny és arc,
  • korlátozott szájnyitás,
  • fájdalom,
  • gyulladás.

Előfordulhat az is, hogy a bölcsességfog felső része, csücske előbújik, de a fog többi része nem. Ekkor a fog és az íny közé megtelepedhetnek baktériumok és/vagy ételdarabkák, ami szintén gyulladáshoz vezethet.

A bölcsességfog növekedéssel járó tünetek kezelése

Mindig nagyon fontos odafigyelni a szájhigiéniára, vagyis a szájöblítő oldattal, szájvízzel egybekötött alapos fogmosásra, legalább napi kétszeri alkalommal (reggel és este). A nehezen elérhető részeket, ilyen a bölcsességfog – mely az álkapocs hátsó részében helyezkedik el – érdemes kis fejű fogkefével tisztítani. A fájdalom és a gyulladás ellen, pedig ajánlatos fájdalom-, és gyulladáscsökkentő gyógyszer bevétele ajánlott.

Ha az otthoni kezelés nem használ

Ha a bölcsességfog növekedésével járó fájdalom hosszabb ideig fennáll, forduljunk fogorvoshoz. A szakember panorámaröntgennel eldönti, hogy van-e hely a bölcsességfog számára az álkapcsunkban. Ha igen, akkor türelmesen várunk, amíg előbújik az új fog. Ha nincs, akkor fogorvosunk átirányít a szájsebészetre, ahol kihúzzák a bölcsességfogunkat.

Mi tehet a fogorvos, illetve a szájsebész?

A fogorvos a bölcsességfog előbukkanását segítve, levágja a bölcsességfog felett lévő kemény fogíny réteget – ami miatt nem tudott kinőni a bölcsességfog –, így szabad az út a fog növekedése előtt, de ha nincs elegendő hely a bölcsességfog számára a nagy őrlőfog mellett, akkor ki kell húzni azt. A hátramaradt sebből a szakember eltávolítja az esetlegesen benne maradt gyulladt szövetet vagy csontszilánkot, majd összevarrja a sebet.

A bölcsességfog kihúzása után

A teljes gyógyulás az alsó bölcsességfog eltávolítása után 3-4 hét, a felső bölcsességfog eltávolítása után pedig 5-6 hét. A varratot általában egy hét múlva szedi ki a szájsebész. A gyógyulás folyamata fájdalommal járhat, ezért ilyenkor fájdalomcsillapító - indokolt esetben antibiotikum - alkalmazása javasolt. A fájdalom ellen hatásos lehet a hideg vizes borogatás és a jegelés. Nagyon fontos, hogy a gyógyulás első pár napjában ne fogyasszunk tejet, tejtermékeket.

Bővebben
Kapcsolódó témák
doktorGO Szerző: doktorGO Megjelenés dátuma: 2021.11.02.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
Krioablációs eljárás
Hazánkban először a Semmelweis Egyetemen végeztek két, rosszindulatú vesedaganatos betegen úgynevezett krioablációs eljárást, amely során a daganatszöveteket -40 Celsius fokon roncsolják. Mit lehet...
Hasnyálmirigyrák
A hasnyálmirigy rosszindulatú daganata, azaz a hasnyálmirigyrák egy egyre gyakoribb, különösen agresszív lefolyású daganattípus. Mennyire gyakori a betegség, milyen tünetei lehetnek, hogyan...
Szemkárosodás
Az UV-sugárzás káros hatása egyértelműen összefüggésbe hozható a szürkehályog, a retinabetegségek és a szaruhártya-problémák kialakulásával. Télen, nagyobb magasságban, napsütésben, a hó fehér...
Nyugtalan láb szindróma
A nyugtalan láb szindróma (RLS) egy viszonylag gyakori, alvászavart okozó mozgási rendellenesség. A nyugtalan láb szindrómában szenvedő beteg lefekvés után erős késztetést érez lábai mozgatására, ami...