Hogyan ismerjük fel a macskaleukózist?
Hogyan ismerjük fel a macskaleukózist?
A macskák leukózis vírusa a retrovírusok családjába tartozik. Kedvenceink másik, fertőzött macskától kaphatják el a vírust érintkezés, közös tálból való evés, vagy verekedés során, de kölyök cicák már az anyaméhben, vagy a szoptatás során is fertőződhetnek vele. A vírus a fertőzés kezdeti szakaszában csupán a véráramban van jelen, ezt követően pedig a macska immunrendszerétől függően vagy teljesen eliminálódik a szervezetből, vagy beépül a sejtekbe, ezzel pedig egy életen át a fertőzött cicával marad.
Milyen tüneteket okozhat?
Amennyiben kis kedvencünk immunrendszere megfelelően működik, a fertőződés sokáig tünetmentes maradhat. Ennek érdekében javasolt valamilyen immunerősítő használata akár folyamatosan, akár kúraszerűen.
A betegség először általában lázas állapotban és szájüregi elváltozásokban mutatkozik meg, hiszen a keringő vírusokkal a szervezet egyrészt próbálja felvenni a harcot, másrészt a szájüregben megtalálható flóra a legyengült immunrendszer mellett könnyebben tud gyulladást indukálni. Ez leginkább a fogak menti íny gyulladásában, valamint a szájszegletek erőteljes kipirultságában, duzzanatában jelenik meg. Ilyenkor a macskák általában a gyulladt, fájdalmas részek miatt nem szívesen esznek, az ételtől elfordulnak, valamint egyes macskák esetében nyálzás is előfordulhat.
A gyengébb immunválasz eredményeképp a sebek, sérülések elfertőződésének kockázata magasabb, így ilyen esetben mindenképpen javasolt az antibiotikum kúra állatorvosi egyeztetést követően.
Szövődményei
Mivel maga a vírus a csontvelőt is károsíthatja, így a szervezet fokozottan hajlamos lesz különböző másodlagos (bakteriális vagy gombás) fertőzésekre, esetleg egyéb vírusos megbetegedésekre. Emellett a vérképzés is zavart szenvedhet, ami miatt anémia – vérfogyottság – alakulhat ki a fertőzött macskákban. A vírusfertőzés miatt a csontvelőben illetve nyirokcsomókban a szövetek hajlamosabbá válhatnak a daganatos elváltozásokra.
Megelzőzhető-e a macskaleukózis?
Amennyiben új macska kerül a házhoz, javasolt a szűrővizsgálatok elvégzése, hogy lássuk, találkozott-e már korábban a cica a vírussal. Amennyiben a teszt negatív, van lehetőség a leukózis elleni oltás beadására – amennyiben a macska életmódja ezt megkívánja, – hogy a jövőbeni fertőzést megakadályozzuk.
Mit tegyünk, ha fertőzött a cicánk?
Fertőzött cica esetén pedig javasolt az immunerősítők adása, valamint az évenkénti – vagy akár félévenkénti – felülvizsgálat, akár laborvizsgálattal egybekötve.