Miért olyan fontos a B-vitamin?

Miért olyan fontos a B-vitamin?

Miért olyan fontos a B-vitamin?

1 perces olvasási idő
Megjelent: 2022.02.13.
Szerző: Debreceni Egyetem Népegészségügyi Kar
A B-vitaminok vízben oldódó vitaminok, általánosságban elmondható róluk, hogy a sejtosztódásban van rendkívül nagy szerepük. Bizonyos típusai nélkülözhetetlenek más enzimek, vitaminok és egyéb tápanyagok hasznosításához, vagyis ha a szervezetünkbe túl kevés B-vitamin jut, akkor ez más, fontos folyamatokban részt vevő molekulák működésére is hatással van.

B-vitamin tartalmú ételek

A zab, a quinoa, a köles és a bulgur a B-vitamin természetes forrásai. A tönkölybúzában a B12-vitamin kivételével a B-vitamin összes tagja megtalálható. A hüvelyesek is nagy mennyiségben tartalmazzák, melyeket értékes fehérjetartalmuk miatt is érdemes fogyasztani.

Csoportok

  • B1-vitamin (tiamin): A szénhidrát anyagcserében, idegvédelemben és a szívműködés támogatásában aktív.
  • B2-vitamin (riboflavin): Jó hatást gyakorol a pajzsmirigyműködésre és a bőr gyógyulására. Szerepet játszik a szürkehályog megelőzésében.
  • B3-vitamin (niacin): Koleszterincsökkentő hatású.
  • B5-vitamin: Az idegpályák védelmét, a szervezet energizálását segíti és a jobb mentális teljesítményt serkenti.
  • B6-vitamin: Támogatást nyújt a szív-, érrendszernek. Vassal kombinálva a vérszegénység, vashiány leküzdését segíti. Forrásai a sovány húsok, halak, avokádó és a banán.
  • B7-vitamin: Szépségvitaminnak is nevezik, amely a fáradt, elgyengült bőr-haj-köröm hármasát erősíti.
  • B9-vitamin (folsav): A magzat fejlődését segíti, valamint részt vesz a vérképzésben is.
  • B12-vitamin: Összefüggésbe hozható a vér-szénhidrát- és fehérje anyagcsere összehangolt működésével. A húsok, belsőségek és a tejtermékek a forrásai.

B-vitamin hiány

A B-vitaminok hiányára fokozottan hajlamosak az idősebbek, esetükben ugyanis romlik a vitaminok felszívódásának hatékonysága, de az alkoholizmus is nagymértékben növeli a hiánybetegségek rizikóját. Bizonyos krónikus betegségek és gyógyszerek is befolyásolhatják a B-vitaminok felszívódását.

A helyes táplálkozás segít a B-vitamin egyensúly fenntartásában. Túladagolás nem jellemző, hiszen vízben oldódó vitamin jellegéből adódóan gyorsan ürül ki a szervezetünkből izzadsággal és vizelettel.

A legsúlyosabbnak a B1 és B3- vitamin hiányát tartják. Az előbbi a beriberi, az utóbbi a pellagra nevű betegség fő kiváltója. A B2-vitamin hiánya bőrgyulladást, viszketést, a száj sarkának kiszáradását és kirepedezését okozza, emellett torokfájás és nyelési nehézségek is jelentkezhetnek. A B5-vitamin hiánya felelős a pattanások kialakulásáért és a bőr érzékenységéért. A B6-vitamin hiány okozza a hámló-viszkető bőrgyulladásokat, a kötőhártya-gyulladást, fáradékonyságot, memóriaproblémákat. A B7-vitamin leggyakrabban nem okoz tüneteket a felnőtteknél, de súlyosabb esetben a haj és a köröm elvékonyodását okozza, továbbá a kötőhártya begyulladhat, viszkető vöröses bőrkiütések jelentkezhetnek. Várandós kismamáknál lehet veszélyes a B9-vitamin, azaz a folsav hiánya, ugyanis ez a vitamin rendkívül fontos a magzat megfelelő fejlődéséhez, hiánya születési rendellenességeket okozhat. A B12-vitamin hiánya vérszegénységet okoz.

(Kiss Nikolett, Debreceni Egyetem, Népegészségügyi Kar)

Források:

Útmutató

  • A B-vitaminok vízben oldódó vitaminok, általánosságban elmondható róluk, hogy a sejtosztódásban van rendkívül nagy szerepük.
  • A B-vitaminok hiányára fokozottan hajlamosak az idősebbek.
  • A helyes táplálkozás segíthet a B-vitamin egyensúly fenntartásában.
Bővebben
Kapcsolódó témák
Debreceni Egyetem Népegészségügyi Kar Szerző: Debreceni Egyetem Népegészségügyi Kar Megjelenés dátuma: 2022.02.13.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
Krioablációs eljárás
Hazánkban először a Semmelweis Egyetemen végeztek két, rosszindulatú vesedaganatos betegen úgynevezett krioablációs eljárást, amely során a daganatszöveteket -40 Celsius fokon roncsolják. Mit lehet...
Hasnyálmirigyrák
A hasnyálmirigy rosszindulatú daganata, azaz a hasnyálmirigyrák egy egyre gyakoribb, különösen agresszív lefolyású daganattípus. Mennyire gyakori a betegség, milyen tünetei lehetnek, hogyan...
Szemkárosodás
Az UV-sugárzás káros hatása egyértelműen összefüggésbe hozható a szürkehályog, a retinabetegségek és a szaruhártya-problémák kialakulásával. Télen, nagyobb magasságban, napsütésben, a hó fehér...
Nyugtalan láb szindróma
A nyugtalan láb szindróma (RLS) egy viszonylag gyakori, alvászavart okozó mozgási rendellenesség. A nyugtalan láb szindrómában szenvedő beteg lefekvés után erős késztetést érez lábai mozgatására, ami...