Miért fontos a megfelelő étrend a babavárás ideje alatt?

Miért fontos a megfelelő étrend a babavárás ideje alatt?

Miért fontos a megfelelő étrend a babavárás ideje alatt?

1 perces olvasási idő
Megjelent: 2022.01.31.
Szerző: Czeizel Intézet
Számtalan kérdés merül fel a babavárás ideje alatt a helyes táplálkozással kapcsolatban. Ezek, és még rengeteg másik megválaszolásában segít a Czeizel Intézet dietetikusa, Bakonyi Melinda.

Miért fontos a megfelelő étrend a babavárás ideje alatt?

Egy ember életében a fogantatástól számított első 1000 nap a legfontosabb, legmeghatározóbb, hiszen ebben az időszakban fejlődnek ki a szervek, szervrendszerek, ekkor változik legtöbbet a test, mindez pedig rendkívül sérülékennyé teszi és bármiféle külső hatás, inger, jelentősen befolyásolhatja további fejlődését.

Mikortól érdemes fokozottabban figyelni az étrendünkre?

A test felkészítését optimális esetben már három hónappal a tervezett várandósság előtt érdemes elkezdeni. Kismamaként óriási felelősséggel tartozunk gyermekünk megfelelő növekedéséért, gyarapodásáért, egészségéért, éppen ezért, már a várandósság tervezése, vagy az első trimeszter során javasolt dietetikus szakember segítségét kérni az optimális, egyénre szabott, tápanyagokban gazdag, változatos étrend kialakításához.

Hogyan változtassunk?

„Manapság az egyik nagy probléma, hogy rengeteg feldolgozott élelmiszert fogyasztunk, melyek babavárás során nem biztosítják a kellő minőségű és mennyiségű tápanyagbevitelt egy női szervezet számára, ami pedig elengedhetetlen ebben az időszakban. A konzultáció során, egy alapos táplálkozási anamnézis felvételt követően, az egyén egészségi állapota és az ételpreferenciák figyelembevételével közösen keresünk megoldást erre.” – magyarázta a szakember.

Nemcsak a baba, hanem a mama egészsége is fontos

A megfelelő étrend összeállítása azért is nagyon fontos, mert ilyenkor megváltozik az anyuka anyagcseréje, úgynevezett diabetogén állapotba kerül, a szénhidrátok iránti érzékenysége valamivel rosszabb lesz, ezáltal pedig valamennyi tápanyag szükséges beviteli mennyisége és minősége is módosul.

Mire figyeljünk?

  • Fokozott odafigyelést igényel az élelmiszerhigiénia, nem megengedett például a nyers hús, hal, vagy tojás fogyasztása, ezért a sushi, a steak, és a házi majonéz is kerülendő!
  • Változik továbbá a szükséges folyadékmennyiség is: napi 2,5-3 l folyadék, elsősorban szénsavmentes víz elfogyasztása javasolt, az üdítőitalokkal ugyanis nagy mennyiségű energiát vihetünk be a szervezetünkbe „észrevétlenül”, ezeket tehát érdemes kerülni ebben az időszakban.
  • A koffeinbevitelt mérsékelni kell, beleértve a tea, a kakaó, és a kólafogyasztást is, kb. két presszókávénak megfelelő koffein az, ami még megengedett.
Czeizel Intézet Szerző: Czeizel Intézet Megjelenés dátuma: 2022.01.31.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
Krioablációs eljárás
Hazánkban először a Semmelweis Egyetemen végeztek két, rosszindulatú vesedaganatos betegen úgynevezett krioablációs eljárást, amely során a daganatszöveteket -40 Celsius fokon roncsolják. Mit lehet...
Hasnyálmirigyrák
A hasnyálmirigy rosszindulatú daganata, azaz a hasnyálmirigyrák egy egyre gyakoribb, különösen agresszív lefolyású daganattípus. Mennyire gyakori a betegség, milyen tünetei lehetnek, hogyan...
Szemkárosodás
Az UV-sugárzás káros hatása egyértelműen összefüggésbe hozható a szürkehályog, a retinabetegségek és a szaruhártya-problémák kialakulásával. Télen, nagyobb magasságban, napsütésben, a hó fehér...
Nyugtalan láb szindróma
A nyugtalan láb szindróma (RLS) egy viszonylag gyakori, alvászavart okozó mozgási rendellenesség. A nyugtalan láb szindrómában szenvedő beteg lefekvés után erős késztetést érez lábai mozgatására, ami...