Mire figyeljünk, ha elkezdünk futni?

Mire figyeljünk, ha elkezdünk futni?

Mire figyeljünk, ha elkezdünk futni?

1 perces olvasási idő
Megjelent: 2021.09.12.
Szerző: doktorGO
Az őszies, kedvező időjárásnak köszönhetően egyre többen vágnak bele a futásba, de a kezdeti lelkesedés hamar elillanhat, ha nem figyelünk a kezdő futók „aranyszabályaira”. Melyek ezek?

Tartsuk be a fokozatosság elvét!

Mielőtt belevetnénk magunkat egy hosszú és intenzív futásba, érdemes realizálnunk a jelenlegi edzettségünket és céljainkat. Ha eddig nem mozogtunk, vagy más mozgásformát űztünk, figyeljünk arra, hogy szervezetünket fokozatosan kell felkészíteni a növekvő terhelésre. Nemcsak a szív-, ér-, légzőrendszernek, hanem az izmoknak, szalagoknak és ízületeknek is időt kell hagyni az alkalmazkodáshoz, ehhez azonban elengedhetetlen, hogy megtaláljuk a helyes terhelés-pihenés arányát.

Ne hagyjuk ki az alapos bemelegítést és nyújtást!

Edzések előtt időt kell szánnunk az alapos bemelegítésre, és futásaink végén a rendszeres nyújtásra, ezekkel ugyanis csökkenthetjük a sérülések kialakulásának kockázatát.

Válasszuk ki a lábunknak megfelelő cipőt!

A futócipők tárháza szinte végtelen, különböző színű, fazonú cipők közül választhatunk, ám fontos, hogy ilyenkor ne a külsőségek alapján, hanem lábunk típusához (pl. pronáló, szupináló, neutrális) illő lábbelit válasszunk. Ha először vagyunk futóboltba, kérjük az eladó segítségét (vagy menjünk el egy lábállás diagnosztikai vizsgálatra), hogy biztosan megtaláljuk a számunkra leginkább megfelelő cipőt.

Öltözzünk időjárásnak megfelelően!

Ősszel talán kimondhatjuk, hogy a legideálisabb időben futhatunk, hiszen 10-15 fok esetén nincs túl hideg és nincs kánikula sem, azonban ilyenkor is fontos, hogy figyeljünk a megfelelő öltözetre. Az alábbi szempontokat részesítsük előnyben, ha futóruházatot választunk:

  • jól vezesse az izzadságot,
  • légáteresztő legyen,
  • legyünk benne láthatóak,
  • ne akadályozzon minket a futásban (ne legyen se túl szűk, se túl bő),
  • időjárásnak megfelelő viselet legyen.
Bővebben
Kapcsolódó témák
doktorGO Szerző: doktorGO Megjelenés dátuma: 2021.09.12.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
Hogyan hatnak egyes éjszakai szokásaink a nappali életünkre?
Esti edzés, alkoholfogyasztás, tv-nézés... ártalmatlannak tűnő tevékenységek, mégis nagy hatással lehetnek a mindennapi egészségünkre. Hogyan?
Hogyan közlekedjünk biztonságosabban?
A biztonságos vezetés alaptétel a közlekedés során, azonban ezen kívül van még néhány olyan dolog, amit érdemes megtennünk azért, hogy ne csak a vezetésünk, hanem a környezetünk és az autónk is...
Igyunk vagy ne igyunk sört edzés után?
A sör a harmadik legtöbbet fogyasztott ital a világon a víz és a tea után, így gyakran fogyasztják testmozgás után is ezt a hűsítőt. De vajon ugyanolyan hatékony-e, mint a többi sportital, a víz, a...
Krioablációs eljárás
Hazánkban először a Semmelweis Egyetemen végeztek két, rosszindulatú vesedaganatos betegen úgynevezett krioablációs eljárást, amely során a daganatszöveteket -40 Celsius fokon roncsolják. Mit lehet...