Mire figyeljünk, ha elkezdünk futni?
Mire figyeljünk, ha elkezdünk futni?
Tartsuk be a fokozatosság elvét!
Mielőtt belevetnénk magunkat egy hosszú és intenzív futásba, érdemes realizálnunk a jelenlegi edzettségünket és céljainkat. Ha eddig nem mozogtunk, vagy más mozgásformát űztünk, figyeljünk arra, hogy szervezetünket fokozatosan kell felkészíteni a növekvő terhelésre. Nemcsak a szív-, ér-, légzőrendszernek, hanem az izmoknak, szalagoknak és ízületeknek is időt kell hagyni az alkalmazkodáshoz, ehhez azonban elengedhetetlen, hogy megtaláljuk a helyes terhelés-pihenés arányát.
Ne hagyjuk ki az alapos bemelegítést és nyújtást!
Edzések előtt időt kell szánnunk az alapos bemelegítésre, és futásaink végén a rendszeres nyújtásra, ezekkel ugyanis csökkenthetjük a sérülések kialakulásának kockázatát.
Válasszuk ki a lábunknak megfelelő cipőt!
A futócipők tárháza szinte végtelen, különböző színű, fazonú cipők közül választhatunk, ám fontos, hogy ilyenkor ne a külsőségek alapján, hanem lábunk típusához (pl. pronáló, szupináló, neutrális) illő lábbelit válasszunk. Ha először vagyunk futóboltba, kérjük az eladó segítségét (vagy menjünk el egy lábállás diagnosztikai vizsgálatra), hogy biztosan megtaláljuk a számunkra leginkább megfelelő cipőt.
Öltözzünk időjárásnak megfelelően!
Ősszel talán kimondhatjuk, hogy a legideálisabb időben futhatunk, hiszen 10-15 fok esetén nincs túl hideg és nincs kánikula sem, azonban ilyenkor is fontos, hogy figyeljünk a megfelelő öltözetre. Az alábbi szempontokat részesítsük előnyben, ha futóruházatot választunk:
- jól vezesse az izzadságot,
- légáteresztő legyen,
- legyünk benne láthatóak,
- ne akadályozzon minket a futásban (ne legyen se túl szűk, se túl bő),
- időjárásnak megfelelő viselet legyen.