Hogyan tegyük egészségesebbé a konyhánkat?
Hogyan tegyük egészségesebbé a konyhánkat?
Hogyan tegyük egészségesebbé a konyhánkat?
Ha van rá lehetőségünk, a gáztűzhelyek helyett válasszuk inkább az indukciós főzőlapot. A gáztűzhelyekből felszabaduló vegyületek irritálhatják a légutakat, különösen asztmás gyerekeknél.
Szelőztessünk rendszeresen! A konyhában lévő magas hőmérséklet egészségügyi problémákat okozhat attól függetlenül, hogy indukciós vagy gázos sütőt használunk, amit a rendszeres szellőztetéssel vagy páraelszívó használatával elkerülhetünk.
Legyünk figyelmesek a bevonatos edényekkel! A különböző bevonatok olyan vegyi anyagokat tartalmazhatnak, amelyek melegítés hatására olyan anyagokat bocsájthatnak ki, amelyek károsak lehetnek az egészségre. A bevonatos edényeket alacsony és közepes hőfokon használjuk, és figyeljünk arra, hogy sérülésmentesek (karcmentesek) legyenek. A biztonságos főzéshez használjunk inkább zománc, öntöttvas vagy rozsdamentes acél edényeket.
Használjunk vízszűrőt! A szűrőrendszer segít csökkenteni a csapvízben lévő esetleges szennyeződéseket, vegyi anyagokat.
Válasszunk „biztonságosabb” műanyagot! A BPA tartalmú műanyagok károsak lehetnek az egészségre, ezért válasszunk inkább újrahasznosítható műanyagokat, tartályokat, használjunk természetes alapú tárolási lehetőségeket (pl. fából készült tárolók).
Ne melegítsünk az ételeket műanyag ételtárolóban! A mikrohullámú sütőben bizonyos műanyagok egészségre káros vegyületeket szabadíthatnak fel, ezért az ételeket inkább tányéron melegítsük meg.
Próbáljuk ki a bambusz vágódeszkákat! Keményebb és ellenállóbb a többi fához képest: könnyebben tisztítható, kevésbé sérül, ezért kevésbé maradnak meg rajta a baktériumok. A húsokhoz használjunk inkább üveg vagy kerámia vágódeszkát. Bármilyen típust is használunk, figyeljünk rá, hogy minden alkalommal alaposan tisztítsuk le azokat.
A munkalapok tisztítására a textil helyett használjunk inkább papírtörlőt! A törlőkendők még alapos mosás ellenére is hordozhatnak egészségre káros baktériumokat (pl. szalmonella). Amennyiben mégis a textil változatot választjuk, mindig fertőtlenített, tiszta darabbal töröljük át a munkalapot.
Rendszeresen tisztítsuk meg a hűtőszekrényt! Amennyiben kifolyik valami, azonnal töröljük át a hűtőnket, de akkor is érdemes az alapos nagytakarítás, ha lejárt étel volt a hűtőszekrényben. Ilyenkor távolítsuk el az összes polcot és fiókot, tegyük őket forró, szappanos vízbe, majd mossuk át a teljes hűtőszekrény belsejét is.
Ellenőrizzük a hűtő hőmérsékletét! Az 5 foknál hűvösebb hőmérséklet megakadályozza a baktériumok elszaporodását, ezért nézzük meg, hogy ennek megfelelően van-e beállítva a hűtőszekrényünk.
Fertőtlenítsük a szemetest! A szemetesbe számos baktérium előfordulhat, ezért érdemes havonta egyszer áttörölni és lefertőtleníteni a belsejét és a tetejét is.
(Forrás: https://www.webmd.com/food-recipes/ss/slideshow-healthier-kitchens)