Hogyan lehet elkerülni a jojó effektust?
Hogyan lehet elkerülni a jojó effektust?
A fogyókúra céljából diétát folytató emberek többször tapasztalják, hogy a kúra abbahagyását követően, a nehezen leadott kilók visszatérnek. A jójó effektus azt jelenti, hogy a diéta alatti fogyást, a diéta utáni hízás követi, ami akár többször is váltja egymást.
Mi váltja ki a jojó effektust?
A jojó effektust alapvetően az alapanyagcsere csökkenése váltja ki. A szervezet 24 órás energiaforgalma 5800 KJ, ami nyugalomban a szervek működéséhez kell. Könnyű testi munka esetén 11000 KJ-ra van szükség. A nagymértékben csökkentett kalória, vagy az étkezések kihagyása lassítja az alapanyagcserét.
A fogyás alatt, a szervezet először a raktárakból alakítja vissza a működéséhez szüksége energiát, ezzel érhető el a súlyvesztés. Az elért súly után az étkezés újbóli megemelése nem jár párhuzamosan a lelassult anyagcsere felgyorsulásával. Nagy kalóriamennyiséget a csökkent anyagcsere működés nem képes elégetni, zsírraktárat képez, és megtörténik a visszahízás.
Hogyan lehet elkerülni a jojó effektust?
Ha a diéta, az életmód változtatásával jár együtt, nem tér vissza a leadott súly. Ajánlott a kalória lassú csökkentése, napi ötszöri étkezés, és mindennapi mozgás. Egy fél órás intenzív sétával nagyon jó hatást lehet elérni. A testsúly lassú egyenletes elvesztése (fél év alatt a testsúly 10 százaléka), egészséges fogyást eredményez.
Milyen veszélyei lehetnek a jojó effektusnak?
A jojó effektus veszélyezteti egészségünket, az alábbi betegségek kiváltója lehet:
- 2-es típusú diabétesz.
- Magas koleszterinszint.
- Nő az epehólyag bántalmak kockázata.
- Az ismétlődő súlyvisszanyerés szorongást, depressziót válthatnak ki.