Szembetegség
A leggyakoribb szembetegségek
Kötőhártya-gyulladás
A kötőhártya-gyulladást általában bakteriális vagy vírusos fertőzés okozza, de az arra hajlamos személyeknél allergiás reakcióként is bekövetkezhet. Legfőbb tünetei a könnyezés, a szem(ek) kipirosodása, viszketés, fényérzékenység, váladékozás, homályos látás, idegentest érzése. Bár nagyon látványos és kellemetlen betegség, általában nem igényel sürgősségi kezelést, azonban szükséges minél előbb orvoshoz fordulni rendkívül fertőző jellege, illetve a panaszok mielőbbi enyhítése miatt.
Távollátás
A távollátó beteg a távoli tárgyakat, személyeket élesen látja, azonban a hozzá közel lévőket homályosan. A távollátással célszerű minél előbb szemészeti szakrendelésre látogatni, hiszen állapotunk tovább romolhat. Látóélesség vizsgálat alapján orvosa megállapítja az Ön számára optimális dioptriát, mely a szemüveg elkészítéséhez szükséges.
Rövidlátás
A rövidlátó beteg a közeli tárgyakat, személyeket élesen látja, azonban a hozzá távol lévőket homályosan. A rövidlátással célszerű minél előbb szemészeti szakrendelésre látogatni, hiszen állapotunk tovább romolhat. Látóélesség vizsgálat alapján orvosa megállapítja az Ön számára optimális dioptriát, mely a szemüveg elkészítéséhez szükséges.
Zöldhályog
A zöldhályog (glaukóma) nem gyógyítható, de jól kezelhető szembetegség. Megfelelő kezeléssel (általában szemcsepp) az általa okozott látásromlás, végső esetben vakság megelőzhető. Jellegzetes tünetei a szem és szemkörnyéki fájdalom, szempirosodás, homályos látás.
Szürke hályog
A szürke hályog (katarakta) gyógyszerrel, szemtornával és optikai eszközökkel sajnos nem kezelhető, egyedül a műtét jelent hatásos megoldást. A betegség főként idősebb korban jelentkezik. Jellegzetes tünetei a homályos látás, rosszabb látás a sötétben, visszatükröződéssel szembeni érzékenység, a színek elhalványulása, kettős látás.
Hogyan előzhetjük meg a szembetegségeket?
Bizonyos szembetegségek (mint pl. a rövidlátás) öröklődhet, azonban mi is sokat tehetünk, hogy szemünk minél tovább maradjon egészséges.
- Fogyasszunk sok zöldségben és gyümölcsben gazdag ételeket, A-, C- és E-vitamint, továbbá cinket.
- Óvjuk szemünket a nap káros sugaraitól. A kalap viselése kb. 50 százalékban, míg a megfelelő UV-szűrőkkel ellátott napszemüveg akár 100 százalékban is csökkentheti a szemet ért káros sugárzást. Fontos tudni, hogy nagyon veszélyes az UV-szűrő nélküli napszemüveg, mivel a sötét lencse használatakor a pupilla kitágul, így több káros sugarat enged a szembe, mintha hunyorognánk.
- Járjunk évente szűrővizsgálatra, ahol a legkisebb elváltozások is időben kimutatásra kerülhetnek, így kezelésük is hamar megkezdődhet.