Helicobacter pilory
A kórokozó széklettel fertőzött kéz, étel, víz, tárgyak szájba juttattatása esetén kerül a szervezetbe. Emberről emberre terjed, ezért a közeli családtagok, vagy az egyháztartásban élők könnyedén átfertőzhetik egymást (emiatt az is előfordulhat, hogy már csecsemőkorban sokakat megfertőz a kórokozó).
Tünetek
Fő tünete a gyomorszáj tájékán jelentkező, tompa, égő fájdalom, amiért a nyálkahártyának a hiánya és a nyálkahártyát érintő gyomorsav felelős. Legfőbb jellemzője, hogy a közvetlenül étkezés után megszűnik, majd amikor a gyomor ürülni kezd, fokozatosan érződik a fájdalom (étkezés után 1-3 órával). A hányinger, hasmenés, az étkezés utáni teltség érzése és a puffadás is gyakorinak mondható, de ha az illető böfög, a panaszai enyhülni kezdenek. Az étvágytalansággal jár a fogyás is. A panaszokat növeli néhány étel fogyasztása (pl: fehér bor, édesség, erősen fűszerezett és zsíros ételek). A panaszok akár éjszaka is jelentkezhetnek, a beteg ilyenkor felkel és álmatlanok lesznek az éjszakái, de előfordulhat, hogy néhány gyomorfekély panasz nélkül zajlik le.
A H. pilory által fertőződtek 85% nem észleli a tüneteket magán, nem alakulnak ki nála idült betegségek, azonban minden 15. fertőzöttnél alakulhat ki gyomorfekély, valamint az esetek 1-2%-ban alakulhat ki gyomorfekély.
Szövődményei
A fertőződés miatt megnő az emésztőrendszeri heveny vagy idült gyomorhurut, fekélybetegség, óriásredős gyomorhurut, gyomorrák kialakulásának az esélye, továbbá a gyermekeknél fejlődési rendellenességet és teljesítőképesség csökkenést is okozhat. Egyéb szövődményei lehetnek:
- A gyógyult fekély kiújulhat
- Vérzés
- Perforáció
- Szűkület
- Gyomorrák
A szűrés jelentősége
A kórokozó kimutatására H. pilory kilégzéses teszt lehetséges.
Egyes betegségek esetében szükséges szűrnünk a kórokozó jelenlétét:
• gyomor vagy nyombélfekély
• gyomorhurut
• alacsony malignitású gyomor-bélrendszeri nyiroktumor
• gyomortumoros betegek elsőfokú hozzátartozói
• tartós gyulladáscsökkentő terápia megkezdése előtt
• funkcionális felhasi kórképekben (dyspepsia)
A szűrési eredmények alapján a nyombélfekélyesek 90-95%-a, míg a gyomorfekélyesek 70-90%-a Helicobacter pylori pozitivitást mutat. A kórokozó kiirtása csökkentheti, hogy a fekélybetegség kiújuljon. Akinél a baktérium jelen van, a gyomorrák kockázata 3-5-szeresére növekszik.
Kezelés
Az életmódváltás mellett jelenleg antibiotikum és protonpumpagátló gyógyszerek együttes alkalmazása javasolt, de egyes szakemberek még h2-receptor-antagonistákat és savlekötőket is ajánlanak, súlyosabb esetben műtéti megoldás is szóba jöhet.
(Barát Zsófia, Debreceni Egyetem, Népegészségügyi Kar)
Források:
- Helicobacter pylori
- Helicobacter pylori: a legelterjedtebb kórokozó
- Nem tudni, miért támad a Helicobacter pylori
- Dr. Plósz János - A Helicobacter pylori
- Gyomorfekély
Útmutató
- A Helicobacter pilory a világ összes táján ismert kórokozó, amely a gyomor- és nyombélfekély, valamint a gyomorrák kialakulásáért felelős.
- A rossz higiénés körülmények között élőknél gyakoribb a fertőződés.
- A férfiaknál és az 55 és 75 év közöttieknél gyakrabban fordul elő a fertőződés.
- A kórokozó kimutatására H. pilory kilégzéses teszt lehetséges.
- A betegség kezelésére jelenleg gyógyszer kombináció ajánlott: antibiotikum és protonpumpagátlók.